Tällainenkin hieno teksti Hietasaaresta löytyy
Lainaus kirjasta PUISTOJA VAASASSA JA UUMAJASSA
Vaasan kohteen nro:10. HIETASAARI - EILEN, TÄNÄÄN (sivut 68 - 69)
Kirja on Merenkurkun neuvoston julkaisu vuodelta 2004, tekstit Christinen Bonn ym.
Projektiryhmän puheenjohtajana Länsi-Suomen ympäristökeskuksesta Riitta Kankaanpää-Waltermann
Eilen
Hietasaari on aina ollut Vaasalle tärkeä viheralue ja Setterbergin asemakaavassa vuodelta 1855 Hietasaari on varattu puistoalueeksi. Vaasalaiset halusivat jo vuonna 1860, että alue muutettaisiin yleiseksi puistoksi ja Hietasaaressa järjestettiin varojen keräämiseksi huvitilaisuuksia nn karuselleineen. Hietasaari oli 1900-luvn alussa hyvin suosittu juhla- ja retkeilyalue, jolle tultiin aidalla varustettua ponttonisiltaa pitkin. Silta korvattiin 1920-luvun lopulla maapengersillalla. Sillan valmistuttua vuonna 1929saarelle alettiin rakentaa uimarantaa.
Hietasaaren ensimmäinen uimalaitos rakennettiin jo 1903. Hietasaaressa järjestettiin lukemattomia uintimestaruuskilpailuja, myös Suomen mestaruuskilpailuja, vuoteen 1962 saakka, jolloin uimahalli rakennettiin. Suurimmillaan uimalaitos koostui 25 metrin kilpailuradasta 10 metrin hyppytorneineen sekä kolmesta muusta osastosta hyppytorneineen, yhdestä yleisestä osastosta ja yhdestä miesten ja yhdestä naisten osastosta. Vuonna 1938 rakennettiin kahvila- ja pukuhuonerakennus. Rakennus muistuttaa edelleen Hietasaaren suuruudenajoista.
Keskellä saarta oli 1930-luvulla tenniskenttä huoltorakennuksineen. Tämä laitos sai sotien jälkeen tehdä tilaa leirintäaluetoiminnalle, jonka yhteydessä saaren kaakkoisrannalle rakennettiin huoltorakennus, joka on olemassa edelleen.
Tänään (2004)
Kun leirintäalue siirrettiin Vaskiluotoon, Hietasaaresta tuli puistoalue, joka on ahkerassa käytössä etenkin kesäisin. Uimaranta on kaupungin suosituin läheisen ansiosta. Lämpiminä kesäpäivinä kaikenikäiset tungeksivat nauttimaan auringosta ja merestä. Saaressa järjestetään vuosittain erilaisia juhlia ja tilaisuuksia ja saaren keskellä on pieni esiintymislava. Pingviinit - avantouintiyhdistys on rakennuttanut saaren luoteisrannalle saunan laitureineen.
1930-luvulla rakennettu rakennus on edelleen alkuperäisessä käytössään kesäkahvilana ja pukuhuoneina.
Puistossa on avoimia nurmikoita, kiemurtelevia sorakäytäviä ja suuria vanhoja puita. Puusto on runsas ja tavallisimmat puulajit ovat koivu, kuusi, leppä, pihlaja ja tuomi.
Merenkurkun neuvoston julkaisussa vuodelta 2004 Puistoja Vaasassa ja Uumajassa on hienot esittelyt Vaasan puistoista (22 puistoa) ja Uumajan puistoista (17 puistoa). Tekstien kirjoittajina on suuri joukko ympäristöalojen ammattilaisia: Christine Bonn, Anders Enetjärn, Karin Eriksson, Karin Hanno, Ann Holm, Jeanette Joelsson, Jorma Panu ja Frida Sandberg.
...
On Hietasaareen parin viime vuosikymmenen aikana tullut jotain uuttakin - matonpesupaikka, pingviineille uusi sauna, uusia yrittäjiä kuten kahvilatoimintaa, ranta-aktiviteetteja jne.
KUVAGALLERIA HIETASAARESTA
VKA ry - ICV rf kotisivuilla https://vkaicv.nettisivu.org/
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti