keskiviikko 8. huhtikuuta 2026

Muuttuva kaupunkikuva Vaasassa – Wärtsilän entinen teollisuusalue

 

Teksti: Aimo Nyberg

Wärtsilän entisen konepaja-alueen rakennuksista puretaan valtaosa – osa toki myös säästyy. Uuden ”kaupunginosan” syntyminen Vaasan keskustaan vie vielä paljon aikaa.




Kuva: AN 

Kuvituskuvaksi tähän blogipostaukseen laitan ennen ja nyt kuvaparin Vaasan keskustasta, kuvattu Hartmanin talon kulmalta Hovioikeudenpuistikolta 1980-luvun lopulla ja kesällä 2024.

Vaasan torilta ei ole Wärtsilän entiselle teollisuusalueelle kuin muutamia satoja metrejä. Vaasan keskusta-alue laajenee lähivuosien ja vuosikymmenten aikana kuvassa näkyvän tupruavan savupiipun suunnalla Wärtsilän entisen koelaboratorion alueella.

 

NYT

Wärtsilän entisen konepaja-alueella purkutyöt etenevät suunnitelmien mukaisesti.  Lainvoimaisen asemakaavan mukaisia asuntorakentamista ja mm. monien toiveissa olevan kulttuuri- ja kongressikeskuksen toteuttamista saadaan odotella vielä vuosia.

 

ENNEN

Vaasan kaupungin kaavoituksessa on tehty ja tehdään tänäänkin upeaa työtä. Kaavoittamiseen kuuluvia nykytilan dokumentointeja ja rakennusperinneselvityksiä tehdään huolella. Esimerkkinä vaikkapa tämä 18 vuoden takainen selvitys:



Kuvalainaus, otsikkokuva rakennusperinneselvitys alueittain:

WÄRTSILÄ FINLAND OY Järvikatu 2-4 VAASA 15.04.2008

https://www.vaasa.fi/kulttuuriymparisto-ja-rakennusperinneselvitykset-alueittain/

 

Parikymmentä sivua vaasalaista historiaa. Hienoja valokuvia eri vuosikymmeniltä. Tekstit ovat selkeitä ja hyvin tiivistettyjä selostuksia aikojen kuluessa tapahtuneista muutoksista.

Nyt kun tämä Vöyrinkaupungin konepajan alue kokee suuriman muutoksen yli sataan vuoteen, on mahdollista palata nostalgisiin muistoihin perehtymällä vaikkapa tuohon linkin rakennusperinneselvitykseen vuodelta 2008.

 

TULEVAISUUS

Ja jos mahdolliseen tulevaisuuteen haluaa kurkistaa, kannattaa katsoa ko. kohteen kaavaselostusta. Lainvoimainen asemakaava vuoden takaa (kevät 2025) löytyy tästä linkistä:

https://www.vaasa.fi/tietoa-vaasasta-ja-seudusta/kehittyva-vaasa/kaupunkisuunnittelu/kaavoitus/voimassa-olevat-asemakaavat/voyrinkaupungin-konepaja-alue-ak1125/

Enemmänkin infoa aiheesta löytyy Vaasan kaupungin sivuilta hakusanalla:

Vöyrinkaupungin konepaja-alue (ak1125)

 

 

Rakennukset poistuvat – muistoja voimme silti aina tallentaa

Omat muistikuvat, kertomukset tapahtumista työssä, arjessa ja juhlissa… myös valokuvat ym. kameratallenteet, jos niitä on jonnekin unohtunut, niin ne ansaitsevat tulla uudelleen löydetyiksi ja nähdyiksi meille tämän ajan vaasalaisille.

Tämä blogi – vaasaennenjanyt – on erinomainen paikka jakaa tällaisia kuvia ja kertomuksia ”välähdyksiä menneestä ajasta”.

Yhteydenotot sivuston ylläpitoon

aimonyberg(at)gmail.com

 

Netissä on erilaisia asianharrastajien sivustoja, joilla jaetaan ns. omalle porukalle muistoja, valokuvia jne. Voisi toivoa, että näistäkin rohkeasti ja avoimesti jaettaisiin meille muille uteliaille kuvia tai ainakin nettilinkkejä?

Esimerkkinä tämä:



Kuvalainaus sivustolta Vaunut.org

https://vaunut.org/kuva/54967?s=1

 

”Päivän työt on tehty ja Tve4 524 ajetaan yöksi talliin.”

 

Kuvan tiedot

Liikennepaikka: Vaasa (Liikennepaikan tiedot) Kuvauspaikka: Vaasa

Kuvaaja: Janne Saanio

Kuvasarja: Silloin joskus

Lisätty: 25.02.2009 22:05Pienveturit

Tve4: 524

Muu tunniste

Rautatieinfra: Veturitalli

Sijainti: Varikolla

 

 

 



 


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

LUITKO JO TÄMÄN?

Päivitetään yhdessä Rojektin sivuja!

    Rojektissa on kohteita jo melkoinen määrä. Aika ajoin pienempiä ja isompiakin päivityksiä kohde-esittelyihin on tehty ja saadaan varmast...