sunnuntai 1. kesäkuuta 2025

MERIVARTIOSTOJEN MUISTOLAATAT

 

Perinnemuurilla 1.6.2025 keskipäivän juhlatilaisuudessa muistolaattansa saivat Merivartiolaitoksen Pohjanlahden merivartiopiiri (1930–1944) ja Pohjanlahden Merivartiosto (1945–2004).

Laatat on kiinnitetty Joukko-osastojen perinnemuuriin, joka on vihitty käyttöön 23.10. 1976. Muurikokonaisuudessa on yhteensä paikat 30 laatalle, joista nyt on käytetty 29.

Sijainti: Korsholmanpuistikon reunalla

Osoite: Korsholmanpuistikko 7

Kaksi uusinta laattaa ovat sijoitettuina taaimmaiseen, ortodoksikirkon puoleiseen muuriin, kadulta päin katsottuna taustan puolelle. 

 

Kokonaisuudessaan Perinnemuurin alue on valtakunnallisestikin 
hyvin merkittävä muistomerkki

 



Tältä uusimmat laatat näyttävät -  hyvin sopivat rivin jatkoksi

 


 


 

Nämä molemmat uusimmatkin muistolaatat on toteutettu yhdenmukaisena muurin aikaisempien laattojen kanssa (valmistanut lahtelainen valimo M.J. Paasikivi Oy, joka on valmistanut kaikki viimeksi toteutetut Perinnemuurin laattatäydennykset)

Laatan kiinnityksestä on vastannut Vaasan kaupungin Viheryksikkö.

Laatan hankinnan käytännön toimenpiteistä ovat vastanneet Pohjanlahden Merivartiokilta.

Bröderna Gröndahls Stiftelse – Veljekset Gröndahlin Säätiön ja Vapaussodan Invalidien muistosäätiö ovat mahdollistaneet laattahankkeiden toteuttamisen.

 

TAUSTATIETOJA 

Ilkka Virtanen

Merivartiolaitoksen Pohjanlahden merivartiopiirin ja Pohjanlahden Merivartioston laatat Perinnemuuriin

Vaasan Perinnemuuri täydentyi Merivartiostojen muistolaatoilla

Vaasan vanhalla kasarmialueella sijaitseva Kasarmintorin Perinnemuuri on pystytetty v. 1976 muistuttamaan jälkipolvia niistä joukko-osastoista ja yksiköistä, jotka ovat joko rauhan aikana toimineet tai jotka on sotaa varten perustettu Vaasassa. Perustamisen jälkeen muuria on useaan otteeseen täydennetty. Nykyisin kolmiosaisen muurin perustamisesta ja sen täydentämisestä vastasi alkuvuosina erityinen toimikunta, mutta Österbottens Försvarsgille – Pohjanmaan Maanpuolustuskilta rf:n aloitettua 1981 toimintansa se on vastannut täydennyshankkeista. Muurilla on säännöllisesti nähty ja koettu monet sotilasparaatien ohimarssit ja muut maanpuolustukselliset juhlatilaisuudet lippulinnoineen ja seppeleenlaskuineen.

Muurissa on paikka 30:lle kokoa 450x650x8 mm olevalle patinoidulle pronssilaatalle. Viimeisimmän, v. 2021 tapahtuneen täydennyksen (Sotilaspoikien muistolaatta) jälkeen muurissa on 27 laattaa. Evl. Stig Roudasmaa totesi v. 1991 ilmestyneessä Vaasan varuskunnan historia -teoksessaan joidenkin Vaasaan liittyvien yksiköiden laattojen vielä puuttuvan muurista. Useimmat näistä puutteista on sittemmin poistettu. Merivartiointi on kuitenkin ollut vailla edustusta. Pohjanlahden Merivartiokilta ry – Botniska vikens Sjöbevaknings gille rf ryhtyi toimeen muistolaattojen saamiseksi Pohjanlahden aikaisemmille merivartioyksiköille. Perinnemuurilla 1.6.2025 järjestetyssä juhlatilaisuudessa muistolaattansa saivat Merivartiolaitoksen Pohjanlahden merivartiopiiri (1930–1944) ja Pohjanlahden Merivartiosto (1945–2004).

Länsi-Suomen merivartioston toimialueeseen kuuluu 1 080 kilometriä aluevesirajaa, sekä 48 kilometriä maarajaa. Toimialue käsittää koko läntisen Suomen rannikon Hangosta Kemin seudulle asti talousvyöhykkeineen sekä Ahvenanmaan. Kaikki alueella olevat rajanylityspaikat (myös sisämaassa, mm. Seinäjoki) ovat merivartioston toimialuetta. Länsi-Suomen merivartiostolla on 10 merivartioasemaa ja kaksi vartiolaivaa. Merenkurkussa on kaksi merivartioasemaa, Vallgrund ja Kokkola. Merivartiosto vastaa toimialueellaan rajojen valvonnasta, rajatarkastuksista, meripelastuksesta ja ympäristövahinkojen torjunnasta aavalla merellä. Lisäksi Länsi-Suomen merivartiosto osallistuu yhteistyössä muiden viranomaisten kanssa mm. vesiliikenteen valvontaan, rajat ylittävän rikollisuuden torjuntaan, ympäristörikosten torjuntaan, ensihoidon sairaankuljetuksiin, yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitoon sekä kalastuksen ja metsästyksen valvontaan. Länsi-Suomen merivartioston esikunta sijaitsee Turussa, sen yhteydessä on myös merivartioston johto- ja meripelastuskeskus.

Järjestäjätahojen puolesta

Ilkka Virtanen

 

 

KUVIA tilaisuudesta ohjelman mukaisessa järjestyksessä

 



Klo 11.55 Lippulinna saapuu

 

 MPK Pohjanmaan soittokunta on myös valmiina seremoniaan

 

 

12.00 Avaussanat, Martin Saarinen Pohjanlahden Merivartiokilta, puheenjohtaja


12.10 Juhlapuhe, amiraali evp. Jaakko Smolander

 






12.25 Muistolaattojen paljastus ja fanfaari. 
Muistolaatat paljastivat Valter Enqvist ja Heikki Kaján

 

 

12.30 Muistolaattojen vastaanottopuhe, Vaasan kaupungin edustajana Marko Heinonen

 

 



12.40 Soittoesitys, MPK Pohjanmaan soittokunta

 

 







 

Muistolaattojen paljastuksen jälkeen oli ohjelmassa siirtyminen Sotilaskotiin (vaati etukäteen tehdyn ilmoittautumisen)

 

Tätä muistolaattojen esittelyä ja tilaisuuden dokumentointia päivitetään vielä myöhemmin.

 

Kuvat ja tekstin koonti: AN  

 




 

 

Hyvät ystävät!


Vaasan patsaat, muistomerkit ja muistolaatat (Rojekti X = hanke) löytyy kokonaisuudessaan osoitteesta
https://rojektixon.blogspot.com/

Yksittäisiä kohteita voit seurata, kommentoida ja täydentää facebookissa!

Voit olla mukana tietojen etsimisessä, täydentämisessä, ja voit auttaa myös uusien valokuvien ottamisessa tai vanhojen kuvien löytämisessä. Kaikenlainen jakaminen on tätä päivää!

Kommentoi / aloita, osallistu keskusteluun aiheesta Merivartiostojen muistolaatat

TÄÄLLÄ

Tutustu ja seuraa, - ja voit myös mielellään peukuttaa tätä koko hankkeen sivustoa! 

https://www.facebook.com/rojektixon/ 


 

Teksti ja kuvat 1.6.2025

Aimo Nyberg
aimonyberg(at)gmail.com

 

 

 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

LUITKO JO TÄMÄN?

Päivitetään yhdessä Rojektin sivuja!

    Rojektissa on kohteita jo melkoinen määrä. Aika ajoin pienempiä ja isompiakin päivityksiä kohde-esittelyihin on tehty ja saadaan varmast...