perjantai 21. maaliskuuta 2025

Aivan erinomainen tempaus 22.3.2025

 

Lainaus Vaasan kaupungin sivuilta

https://www.vaasa.fi/tapahtumat/musiikkia-veturitallissa/

 

Vaasalaiset musiikkialan toimijat esittelevät poliitikoille ja kaupunkilaisille Wärtsilän tilojen tarjoamia mahdollisuuksia lauantaina maaliskuun 22. päivänä Wärtsilän vanhassa veturitallissa Wärtsilän tehdasalueella, sisäänkäynti Pitkäkadulta. Pitkäkatu 14.

Luvassa on musiikintäyteinen avointen ovien päivä!

Järjestäjät ovat Vaasa Baroque, Vaasan kaupunginorkesteri, Korsholman Musiikkijuhlat, Kuula-opisto, Kulttuurinäyttämö Ritz ja ääni- ja valotekniikasta vastaava Frontline Audio.

Yhteisprojektin pani alulle Vaasa Baroquen taiteellinen johtaja Kajsa Dahlbäck.

Wärtsilä on osallistunut tapahtuman suunnitteluun.

 

Avointen ovien päivä Wärtsilän veturitalleilla 22.3. 2025. Tapahtumaan on vapaa pääsy.


Ohjelmassa on jokaiselle jotain, klassisesta rokkiin.

    13.00 Kuula-opiston orkesteri Ninja Jakobssonin johdolla

    13.30 Korsholman Musiikkijuhlat – Sievästi ja svengaten Fridens liljor-yhtyeen kanssa

    14.00 Vaasan kaupunginorkesteri – Orkesterin oma ensemble tarjoaa musiikkihelmiä

    15.00 Keskustelu: Musiikkitalon mahdollisuudet

    16.00 Vaasa Baroque – Sinfonioita yhdelle viululle – Stradellan sonaatteja ja kirjeitä

    17.15 Kuusikoski

    18.15 Mitä Helvettiä nyt taas...

 

Ohjelmassa on siis keskustelu musiikkitalosuunnitelmista. Yleisön toivotaan myös jakavan omia visioitaan ja ajatuksia aiheesta.

Lapsille on nurkkaus, jossa he saavat piirtää unelmiensa musiikkitalon. Tapahtumaan ei ole pääsymaksua.

Omassa näyttelyssään Wärtsilä esittelee visionsa kongressi- ja musiikkikeskuksesta.

 

 

Kuvituskuvat

 


 

Kuvat: AN, 2011. Kuula-opistolle saatiin pieni konserttisali, auditorio noin 20 vuotta sitten, kun osa silloisen Onkilahden yläasteen tiloista remontointiin Kuula-opiston ja Vöyrinkaupunginkoulun, nykyään Onkilahden yhtenäiskoulun käyttöön.

 

Onko mahdollista, että Vaasassa olisi tulevaisuudessa sellainen Musiikki ja kongressitalo, jossa voisi järjestää ja tapahtua vaikka mitä? Tilat, joissa voitaisiin järjestää musiikin suurtapahtumia oikeanlaisissa ja nykypäivän vaatimusten mukaisissa olosuhteissa. Tähän Vaasassa on nyt hyvät mahdollisuudet.

Vaasan kaupunginhallituksessa Wärtsilän entisen konepaja-alueen kaavoitusasiat etenivät jo 17.3. ja seuraavaksi odotellaan valtuuston päätöksiä tulevana maanantaina 24.3. 2025.  

Toivotaan – ollaan optimisteja!

 

Blogipostauksen koonnut

Aimo Nyberg

Onkkarin ja Vörkkärin kuvisope, eläkkeellä
aimonyberg(at)gmail.com

 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

LUITKO JO TÄMÄN?

Päivitetään yhdessä Rojektin sivuja!

    Rojektissa on kohteita jo melkoinen määrä. Aika ajoin pienempiä ja isompiakin päivityksiä kohde-esittelyihin on tehty ja saadaan varmast...